„Para do życia” oraz „Kieł” fotorelacja z Teatru

Dziękujemy za liczne przybycie do Teatru Polskiego.
Był to ostatni pokaz Kina Trzecie Oko w tym roku.

A poniżej fotorelacja z pokazu filmu „Para do życia” oraz zaległa filmu „Kieł”.

Kino Trzecie Oko – (nie)męskie wyznania w saunie

Teatr Polski, sobota godz. 19:00 wstęp 10 zł.

?Para do życia? to wielokrotnie nagradzany fiński dokument, w którym mężczyźni siedzący w saunie z bezgraniczną swobodą opowiadają o swoich najintymniejszych uczuciach. Bohaterowie dosłownie i w przenośni stają nadzy przed nami na ekranie, jednak to słyszymy ostatecznie okazuje się bardziej intymne niż to co widzimy.

Sauna jest jedynym fińskim słowem, które jest zrozumiałe na całym świecie. W świeckim społeczeństwie sauny są pozostałościami dawnych kultów – ich historia sięga niemal 3,5 tysiąca lat wstecz. Są miejscem oczyszczania ciała i ducha, w którym czas ulega zawieszeniu. W fińskiej saunie tworzy się atmosfera sprzyjającą męskim zwierzeniom.
Film był fińskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” (jest to pierwszy w historii przypadek, aby film dokumentalny kandydował w tej kategorii).
?Para do życia? jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody’ego Allena. Absolutny brak tabu (także dotyczący nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania inną twarz Finlandii.
Osobnym bohaterem filmu jest perfekcyjnie sfotografowana natura – w Finlandii wciąż ma się wrażenie, że to człowiek jest dopełnieniem naturalnego krajobrazu, a nie na odwrót. Przepełnione spokojem zdjęcia lasów i jezior znakomicie kontrastują z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów.

Para do życia
Steam of life
reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia/Szwecja 2010, 81 min

My tubylcy czyli The Best OFF Region w Mózgu – (foto)relacja

Ostatni pokaz w Mózgu to bardzo udany powrót do koloroffonowych korzeni. Dopisała zarówno publiczność jak i frekwencja autorów i aktorów. Wielkie podziękowania dla ekipy toruńskiej za przyjazd. Dobrze było zobaczyć filmy robione przez tubylców dla tubylców. Poniżej zdjęcia oraz fragment rozmowy po pokazie.